Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

czerwiec

06.06.2024, godz. 19:15

Biała odwaga,

reż. Marcin Koszałka, Polska 2024, 116 min.
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę.

13.06.2024, godz. 19:15

Monster (Kaibutsu),

reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2023, 126 min.
Nagrodzony Złotą Palmą Hirokazu Koreeda powraca z nowym, subtelnym i niezwykle poruszającym filmem. W „Monsterze” tworzy pełną zaskoczeń, doskonale skonstruowaną opowieść o dziecięcych tajemnicach. Film ukazuje trzy perspektywy tej samej, z pozoru prostej, historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Koreedę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. Emocje filmowe potęgowane są przez najwyższej próby ścieżkę dźwiękową, będącą ostatnią pracą nagrodzonego Oscarem kompozytora Ryuichiego Sakamoto.

20.06.2024, godz. 19:15

Jutro będzie nasze (C'è ancora domani),

reż. Paola Cortellesi, Włochy 2023, 118 min.
Włoski przebój kin, który rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach.

27.06.2024, godz. 19:15

Do usług szanownej pani (Complètement cramé!),

reż. Gilles Legardinier, Francja, Luksemburg 2023, 100 min.
Film oparty na opublikowanej w 22 krajach, bestsellellerowej powieści Gillesa Legardiniera. Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake (John Malkovich) nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim kolegą z młodości, Richardem. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej małej angielskiej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Na miejscu nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości. Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał…

 

 

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.


BILET: 11 zł;
BILET ULGOWY: 8 zł
KARNET: 33 zł
KARNET ULGOWY: 24 zł

Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety i karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska 27) przed seansami.